نتایج سومین مسابقه سراسری فیلمنامه نویسی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان

 سومین مسابقه‌ی فیلم‌نامه‌نویسی برگزیدگانش را شناخت

به گزارش روابط عمومی کانون، در مراسمی که صبح روز 27 تیر در تهران به منظور اهدای جوایز این مسابقه برگزار شد معاون تولید کانون بر توجه بیشتر کانون به فیلم‌نامه نویسی  به عنوان مبنایی برای نشر اندیشه و تفکر در عرصه‌ی سینما تاکید کرد.
حمیدرضا شاه‌آبادی نقش فیلم‌نامه‌نویسان را در جریان تولید فیلم بسیار با اهمیت ارزیابی کرد و افزود: متاسفانه به این مهم در ایران کمتر پرداخته شده است و کانون با برگزاری این مسابقه تلاش می‌کند جایگاه فیلم‌نامه نویسی را بالا ببرد.
وی از فیلم‌نامه‌نویسان نیز خواست موضوع‌های مورد نیاز کودکان و نوجوانان و نیازهای جامعه را مورد توجه قرار دهند و به آن بپردازند.
 او تاکید کرد که نیازهای کودکان با بزرگ‌سالان به لحاظ ماهیت متفاوت است و کسانی که در وادی سینمای کودک قدم می‌زنند و قلم بر روی کاغذ می‌گذارند باید این مسایل را مورد توجه قرار دهند تا فیلم‌ها با مخاطب ارتباط موثرتری برقرار کنند.
معاون تولید کانون با بیان این که در تاریخ سینما فیلم‌های برای کودک یا در باره کودک و حتی به بهانه‌ی کودک ساخته شده است اظهار امیدواری کرد که کمتر شاهد ساخت فیلم‌های باشیم که به بهانه‌ی کودکان و با اهداف دیگری تولید می‌‌شود و فیلم‌های ما باید بتوانند به درستی فرهنگ، ارزش‌ها و اعتقادات ما را به نسل آینده منتقل کنند.
شاه‌آبادی در عین حال وعده داد که دوره‌های آینده‌ی این مسابقه به صورت گسترده تری برگزار خواهد شد و  تلاش می‌کنیم برنامه‌های جنبی نیز برای این مراسم در نظر بگیریم.
وی انتشار فیلم‌نامه‌ها در قالب کتاب و ساخت برخی از این فیلم‌ها را از برنامه‌های آینده کانون دانست و توضیح داد که یکی از فیلم‌های برگزیده سومین مسابقه‌ی فیلم‌نامه‌نویسی کانون در مرحله‌ی پیش تولید قرار دارد و تلاش می‌کنیم این فیلم برای نمایش در جشنواره بین‌المللی فیلم کودک و نوجوان آماده شود.
لیلا میرهادی سرپرست امور سینمایی کانون نیز برگزاری این مسابقه را  نشان توجه کانون به فیلم کودک برشمرد و گفت کانون درصدد است از جریان فیلم نامه‌نویسی حمایت کند و امیدواریم گام‌های بلندتری را در این زمینه برداریم و به نیازهای کودکان و نوجوانان پاسخ دهیم.
بر اساس این گزارش حسن آقا کریمی، لیلا میرهادی و مینو کریم زاده کار داوری مرحله‌ی نهایی این مسابقه را از میان 40 اثر منتخب بر عهده داشتند.
این آثار از میان 307 اثر رسیده به مسابقه انتخاب شد.
هیات داوران  این مسابقه در بیانیه خود علاوه بر اعلام نام برگزیدگان در کنار برخی از این آثار قید کرده‌اند که این فیلم‌نامه‌ها توسط کانون خریداری شود.
بر همین اساس در بخش بهترین فیلم‌نامه‌ی بلند سینمایی جایزه بهترین فیلم‌نامه به مبلغ پنجاه میلیون ریال به همراه لوح شایستگی و خرید اثر به صورت مشترک به دو فیلم‌نامه‌ "قطب‌نما" نوشته‌ی آناهیتا تیموریان و علیرضا ثانی‌فر به دلیل نگارش حرفه‌ای و روان اثر و تلاش برای تقویت روحیه‌ی خود باوری  نوجوانان در قالب داستانی ملموس و منطقی و به دور از شعارزدگی و عوام فریبی و "زرد و قرمز" نوشته‌ی افشین محمودی به دلیل موضوع بدیع
و نگاه تازه به دوران آغازین جنگ تحمیلی با محوریت هم‌دلی و هم‌یاری مردم و همچنین پرداخت منطقی شخصیت‌های اصلی، شروع و پایان مناسب در استفاده از موضوع‌های فرعی مرتبط با درون‌مایه‌ی اصلی تعلق گرفت.
در بخش فیلم‌نامه ی برگزیده نیز با قید "خرید اثر" از دو فیلم‌نامه‌ی "پشت بلندگو" نوشته‌ی مهدی بوستانی شهر بابک به دلیل ایده اجتماعی جذاب و درون‌مایه‌ی قابل تعمیم آن و فیلم‌نامه "داوطلب" نوشته‌ی حمید علیزاده به دلیل توجه ویژه به پیامدهای جنگ و نگاه تازه به مسایل و مشکلات، کمتر توجه شده‌ی آوارگان با اهدا لوح شایستگی و سکه‌ی تمام بهار آزادی قدردانی شد.
سومین مسابقه‌ی مسابقه‌ی فیلم‌نامه‌نویسی کانون در بخش فیلم‌های مستند به دلیل کمبود فیلم‌نامه‌های مناسب و قابل قبول، برگزیده‌ای نداشت و جایزه‌ی این بخش به فیلم نامه‌ی کوتاه پویانمایی اختصاص یافت.
همچنین جایزه‌ی بخش بهترین فیلم‌نامه‌ی پویانمایی به همراه خرید اثر، مبلغ ده میلیون ریال و یک لوح شایستگی بود که به فیلم‌نامه‌ی "شیرهای خسته" نوشته‌ی معصومه طاهریان به دلیل دارا بودن پیامی به‌غایت انسانی با محوریت توجه به محیط زیست و همچنین تازگی و جذابیت شیوه‌ی اجرای آن تعلق گرفت.
در همین بخش هیات داوران لوح شایستگی و یک سکه‌ی تمام بهار آزادی را به فیلم‌نامه‌ی پویانمایی "در تاریکی" نوشته‌ی رضا  حیدرنژاد بر اساس طرحی از محمد علی سلیمانزاده، به دلیل استفاده بهینه از منابع غنی ادبیات کهن ایران برای نگارش هنرمندانه‌ی فیلمنامه‌ای جذاب و حرفه‌ای با مضمونی امروزی اهدا کرد.
جایزه‌ی بهترین فیلم‌نامه داستانی کوتاه و نیمه بلند  این مسابقه شامل لوح شایستگی و ده میلیون ریال به همراه خرید اثر به فیلم‌نامه‌ی داستانی "نامه‌ای برای او" نوشته‌ی مشترک زهرا وحی‌زاد و محمد علی هاشم‌پور به دلیل انتخاب هوشمندانه‌ی موضوعی ملموس و انسانی و پی‌ریزی داستانی بدیع و لطیف با پایانی غیر منتظره و تاثیرگذار برمبنای آن اهدا شد‌.
هیات داوران در بیانیه‌ی خود ـ که حسن آقا کریمی آن را قرائت کرد ـ دو توصیه نیز برای مسوولان کانون داشت نخست این که به دلیل وجود فیلم نامه‌هایی مناسب در میان آثار برگزیده ـ که دارای ایده‌های جذاب و قابلیت‌های ویژه برای ساخت فیلم‌های مناسب هستند ـ نسبت به دعوت از صاحبان آن‌ها برای مذاکره و اصلاح برخی از این فیلم نامه‌ها و در نهایت خرید اثر اقدام کنند و دوم در صورت امکان در دوره‌های بعد رده‌های سنی شرکت کنددگان یا بخش آماتوری را از بخش حرفه‌ای تفکیک کنند.
در آیین اهدای جوایز مسابقه، رضا حیدرنژاد فیلم نامه‌نویس و کارگردان سینمای کودک در سخنانی کوتاه به طرح موضوع‌هایی مانند مراحل فیلم‌نامه‌نویسی و اجزای تشکیل دهنده‌ی یک فیلم‌نامه پرداخت و به فیلم‌نامه نویسان جوان توصیه کرد که از عجله کردن در نگارش فیلم‌نامه پرهیز کنند.
در این جلسه همچنین علی گنج کریمی مدیر روابط عمومی و بین‌الملل  کانون نیز در سخنانی بر تلاش این مدیریت برای شناسایی جشنواره‌های جهانی و توقعات آن‌ها از سینمای کودک و نوجوان ایران تاکید کرد و گفت جشنواره‌های بین المللی فارغ از تکنیک‌های ساخت فیلم، آثار سینمایی ایران را به دلیل محتوا و مضامین مناسب و انسانی آن مورد توجه قرار می‌دهند.
وی یادآور شد که کانون به دنبال این است که مشارکتی حداکثری از سینمای کودک و نوجوان ایران را در جشنواره‌های جهانی به نمایش بگذارد که در این زمینه برنامه‌های جدیدی طراحی شده است.
گفتنی است در این مراسم علاوه بر اهدای جایز به برگزیدگان و اهدای لوح به تمامی 40 اثر راه یافته به مرحله‌ی نهایی داوری، فیلم خاطره‌انگیز "همسرایان" یکی از ساخته‌های عباس کیارستمی کارگردان صاحب‌نام سینما برای حاضران به نمایش گذاشته شد. 

/ 0 نظر / 26 بازدید